Основні розділи
Архiв новин
< >
Контакти
тел./факс
       (057)392-30-14

тел.

       (057)392-14-82,
       (057)392-01-53
e-mail:
       stkharkov@ukr.net


Адреса: 61091, Україна,

м. Харків, вул. Танкопія 15/2

Вивчаємо традиції слобожанської вишивки

На заняттях краєзнавчих гуртків вихованці вивчають особливості слобідської вишивки. Класичним прикладом слобідської вишивки  є орнаментація сорочки з колекції В.М.Осадчої. На рукавах цієї сорочки з  села Яковенкове Балаклійського району Харківської області зображено «древо життя». Дерево-стилізоване. Це означає, що перед нами не реальне дерево, а ідея. Цікаво, що з обох боків стовбура по 3 геометрезовані гілки. Центральна сьома гілка нагадує квітку. Сім гілок дерева асоціюються з канонічною формою семисвічника, який походить від «дерева життя». Підрахунок елементів вирізування на гілках дерева з села Яковенкове (центральна клітинка заповнена «ляхівкою») дозволяє зробити припущення про зв'язок «дерева-жінки» з річним колом, бо кількість цих елементів дорівнює 365! Таким чином, в орнаменті, що зображує «дерево життя», зашифровані ще й календарні уявлення.Друга сорочка з села Добропілля Валківського району Харківської області. Жінка, яка подарувала її пані Осадчій, назвала весільною. На рукавах та уставках технікою вирізування зображена свастика. 

СВ

Сорочка, 19 ст., с. Яковенкове, Балаклійського району, Харківської області.З колекції Осадчої В.М.


ШШ

Весільна сорочка, Валківський р-н, с. Добропілля, кінець 19 ст. З колекції Осадчої В.М.

«Збереження автентичної культури Слобожанщини»

Автентичні речі – це скарбниця пам’яті народу та передумова розвитку національної культури. Саме тому вони зберігаються в музеях, приватних колекціях, а не використовуються у повсякденні. Багаточисельні колекції стародавнього одягу експонуються в музеях закладів освіти Харківської області. Якщо у вас збереглася автентична вишиванка, то краще зробити копію виробу і носити саме її. Оригінальну річ варто зберігати та відповідно за нею доглядати. Закликаємо керівників шкільних музеїв, вчителів, керівників творчих та краєзнавчих гуртків, аматорів та майстрів народної вишивки приєднатися до руху збереження вишитих домотканих речей, що є надбанням попередніх поколінь.Наводимо приклад  роботи вихованки гуртків КЗ «Харківська обласна станція юних туристів», учениці Лозівської школи № 3,  Шкуренко Валерії та її керівника Громило Надії Юріївни.

Нове життя традиції

шзз

Котенко З.О. із старовинною сорочкою, а Шкуренко В. із реплікою 


79

Репліка сорочки та вбрання 

 

Вишивка подолу та рукавів сорочки 


егка нншн

 

Студентка Харківської державної академії культури Голян Ольга під керівництвом керівника гуртків КЗ «Харківська обласна станція юних туристів» Коваленко М. Л. саморуч вишила свою сорочку. Всі у захваті!

пшп

е9

46


У кабінеті етнографії КЗ «Харківська обласна станція юних туристів» зберігаються автентичні вишивки Слобожанщини – сорочки, рушники. Тут проходять заняття гуртка етнографічне краєзнавство, відбуваються майстер-класи з різних видів народного мистецтва для учнів і педагогів, екскурсії. 

апо

 

нг

рпо

рнук



Дошка об'яв
Корисні посилання

Безымянный

 

Міністерство освіти і науки України

 logo

Департамент науки і освіти 

6270

Харківська обласна державна адміністрація

 
Мала академія наук

УДЦТКУМ

Український державний центр туризму і краєзнавства учнівської молоді

Комунальний заклад © 2011